Ballina Kërko

aurenc bebja - Rezultatet e kërkimit

Nëse nuk jeni të kënaqur me rezultatet e kërkimit, ju lutem të kërkoni përsëri

Fjalët e para të Princ Vidit para se bëhej mbreti i shqiptarëve

Nga Aurenc Bebja “Le Radical” ka botuar, të premten e 13 marsit 1914, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me deklaratën e Princ Vidit...

Letra e Llambro Xhavellas, drejtuar Ali Pashë Tepelenës më 1792: Tradhtar, do të hakmerrem!

Në librin “Voyage en Grèce, fait dans les années 1803 et 1804, par J. L. S. Bartholdy”, gjejmë një kapitull që detajon luftën e...

Letra e Llambro Xhavellas, drejtuar Ali Pashë Tepelenës më 1792: Tradhtar, do të hakmerrem!

Në librin “Voyage en Grèce, fait dans les années 1803 et 1804, par J. L. S. Bartholdy”, gjejmë një kapitull që detajon luftën e...

Isa Boletini, për Daily Telegraph (1913): Gjithë jetën time, deri në çlirim apo në...

Aurenc Bebja Gazeta franceze, “Journal des débats politiques”, ka botuar të mërkurën e 7 majit 1913, në faqen e dytë, një shkrim në lidhje me...

Walsh: Shqiptarët racë e bukur, e guximshme, krenare dhe aventuriere

Në dokumentin me titull “Voyage de Constantinople en Angleterre, par les Balkans, le Danube, la Hongrie et l’Allemagne – Narrative Of A Journey From...

Njihuni me tekstin e një kënge dasme shqiptare të viteve 1800

Aurenc Bebja Konsulli i Francës në Shkodër, Kalorës i Legjionit të Nderit, në librin e tij “Histoire et Description de la Haute Albanie ou Guégarie,...

Intervista ekskluzive e Ismail Qemalit në Vjenë (1912): “Ja ç’kërkojmë ne shqiptarët”

Nga Aurenc Bebja Gazeta franceze, “Journal des Débats Politiques et Littéraires”, ka botuar të martën e 26 nëntorit 1912, në ballinë, intervistën e Ismail Qemalit, zhvilluar në...

Shkrimi i 1606: Ja cili ishte sekreti i epërsisë së Skënderbeut në fushën e...

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 10 Shtator 2017 Në librin « Maximes d’estat militaires et politiques » të Giovanni Botero (1544 – 1617) – të...

Letra e Xhavellas drejtuar Ali Pashës; “Tradhëtar…do të hakmerrem”

Në librin “Voyage en Grèce, fait dans les années 1803 et 1804, par J. L. S. Bartholdy”, gjejmë një kapitull, që detajon luftën e...

Shkrimi i vitit 1606: Elokuenca, sekreti i suksesit të Gjergj Kastriotit në fushën e...

Në librin Maximes destat militaires et politiques të Giovanni Botero (1544 1617) të përkthyer në gjuhën frënge nga Pierre de Deimier (1580 1618) dhe...
- reklamë -

Lajmet e fundit